301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Haziran 2019 - Perşembe 17:45
 
Vanlı kararsızlar ne yapacak?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi "yenileme" seçimine 9 gün kala partilerin ve adayların saha çalışmaları yoğunlaştı.
Köşe Yazıları Haberi
Vanlı kararsızlar ne yapacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi "yenileme" seçimine 9 gün kala  partilerin ve adayların saha çalışmaları yoğunlaştı. Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ve Millet İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, partilerine gönül vermiş sadık seçmenlerin yanı sıra Van gibi Anadolu'nun çeşitli kentlerinden İstanbul'a göç eden hemşehri seçmenlerini ikna edebilmek için tüm imkânları seferber etmiş durumdalar.

 

Bilindiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 31 Mart'ta düzenlenen seçimde 1 milyon 705 bin 867 kişi sandığa gitmedi. Seçimde Millet İttifakı'nın adayı Ekrem İmamoğlu ile Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım arasındaki oy farkı, tekrar sayımların ardında 13 bin 729 olarak açıklandı. Seçim öncesi son anket sonuçlarına göre İstanbul seçimlerinin sonucunu sandığa gitmeyen 1 milyon 705 867 bin seçmen belirleyeceği ileri sürülüyor. Bu nedenle bir oyun dahi çok büyük değeri olan 23 Haziran seçiminde İBB Başkanlığı için yarışan adaylar sandığa gitmeyen seçmenleri ikna etmeye yoğunlaşmış durumdalar. 

 

Seçimde sandığa gitmeyenlerin en fazla olduğu ilçe nüfusunun yüzde 61'i Doğu ve Güneydoğu vatandaşlarından Vanlıların nüfus sayısı itibariyle ilk sırada yer aldığı Esenyurt oldu. AK Parti Van Milletvekilleri AK Parti Van İl Başkanlığı yetkilileri Esenyurt, Beylikdüzü, Bağcılar ve Avcılar'da karargâh kurmuş durumda. Din adamları, kanaat önderleri, iş adamları, aşiret reisleri kazanmasını istedikleri aday için çabalıyorlar. CHP Van teşkilatı ve çevreleri de İstanbul'da çalışıyorlar.

 

59 bin 539 Vanlının yaşadığı, 40 bin 606 Vanlı seçmenin bulunduğu Esenyurt'ta 100 bin seçmen sandığa gitmemiş. Vanlı seçmenler etkili konumdalar. Başkan adayları Vanlı Esenyurt seçmenlerini bu nedenle çok önemsiyorlar. Esenyurt'ta ikamet eden Vanlıları AK Parti ve CHP yakın markaja almış durumda. Mahalleler, sokaklar, iş yerleri geziliyor, çalmadık kapı bırakılmıyor. HDP kurmayları da Doğu ve Güneydoğu nüfusuna kayıtlı seçmenlerin kendileriyle birlikte hareket edeceğini ifade ediyorlar. 

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vanlı, kararsızlar, ne, yapacak?,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı