301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 17:18
 
Vanlı amiral hayatını kaybetti
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Vanlı Amiral Soner Polat, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
Van Haber Haberi
Vanlı amiral hayatını kaybetti

Emekli Tümamiral Vanlı Soner Polat, uzun süredir kanser tedavisi gördüğü hastanede bugün öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

Amiral ve siyastçi Soner Polat, meslek yaşamı boyunca Deniz Kuvvetlerinin modern ve güçlü bir donanma olmasına önemli katkılar sunmuştu.

Soner Polat'ın vefatını duyuran ailesi, defin bilgilerinin netleştikten sonra paylaşılacağını bildirdi. Törenin Çarşamba günü yapılacağı öğrenildi.

DOĞU PERİNÇEK'TEN MESAJ

VATAN PARTİSİ'NDEN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Vatan Partisi tarafından paylaşılan mesajda da "Başkanlık Kurulu üyemiz ve Genel Başkan Yardımcımız E. Amiral Soner Polat'ı kaybettik. Son nefesine kadar yürüttüğü örnek devrimci yaşamı, fikirleri, Mavi Vatan'a tutkusu ve Balyoz tertibine karşı yürüttüğü tavizsiz mücadeleyle her zaman bizlere örnek olacak. Başımız sağ olsun" denildi.

AYDINLIK'TAKİ İLK KÖŞE YAZISI

Amiral Polat Aydınlık'taki ilk köşe yazısında şunları yazmıştı:

“Dürüstçe ifade edeyim. Ben taraf tutan bir yazarım.

Atatürk ilke ve devrimlerinde tarafım...

Vatan, millet, bayrak kavgası varsa sapına kadar tarafım...

Türkiye’nin milli bütünlüğü ve tam bağımsızlığı konusunda tarafım...

Türkiye’nin ulusal çıkarları konusunda tarafım...

Mehmetçik söz konusu ise kayıtsız koşulsuz tarafım...

İşçinin, emekçinin ve ezilen halkın kavgasında tarafım...

Emperyalizm ile boğuşan tüm milletlerin kavgasında tarafım...

Aydınlık sadece bir gazete değildir.

Aydınlık bir okuldur; Aydınlık bir gelenektir; Aydınlık vatan, millet ve emek kavgasının verildiği kutsal bir cephedir...

Aydınlık bir üniversitedir; akıl ve bilimden şaşmaz; dogmaya asla taviz vermez

Aydınlık rota çizer; yön verir...

Ben de Aydınlıkçı oldum.."

SONER POLAT KİMDİR?

Soner Polat 1958 yılında, Van’da dünyaya geldi. Deniz Harp Okulu’ndan 1979 yılında mezun oldu. Çeşitli harp gemilerinde görev aldı. Turgutreis Firkateyni’nin komutanlığını yaptı. Burak sınıfı korvetlerin komodoru oldu. Genelkurmay karargâhında istihbarat görevlerinde çalıştı. Roma Deniz Ataşesi olarak İtalya’da bulundu. Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın özel sekreterliğini yaptı. Deniz Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanı oldu. Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve NATO Savunma Koleji’nden (Roma) mezun oldu.

Tuğamiralliğe 2005 yılında terfi etti. Bu rütbede, 2005-2007 yıllarında Ankara’da Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı, 2007-2009 yıllarında Mersin’de Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı olarak görev yaptı. Tümamiralliğe 2009 yılında terfi etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı’na atandı. Bu görevini sürdürürken, 11 Şubat 2011 tarihinde Balyoz kumpası nedeniyle tutuklanarak Hasdal Askeri Cezaevi’ne konuldu. 2013 Ağustos ayı Yüksek Askeri Şûrası’nda emekli edildi. Emeklilik sonrasında, 6 Eylül 2013 tarihinde Hasdal’dan Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Balyoz davasında özel yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı ve bu hüküm Yargıtay tarafından onandı.

Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz davasında hak ihlali yapıldığına yönelik oybirliğiyle aldığı kararı neticesinde 19 Haziran 2014’te tahliye edildi.

Soner Polat, Şubat 2015'te Vatan Partisi'ne üye oldu. 11-12-13 Mart 2017 günlerinde düzenlenen Vatan Partisi 10. Kurultayı'na Divan Başkanı seçildi. Soner Polat, 10. Kurultay'da Merkez Karar Kurulu, Merkez Yürütme Kurulu ve Başkanlık Kurulu üyesi seçildi.

Sevgi Polat ile evli olan Amiral Soner Polat'ın İhtilal Harbi’nde Bahriyemiz, Yeniden Kazanmak ve Türkiye İçin Jeopolitik Rota adlı kitapları yayımlandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vanlı, amiral, hayatını, kaybetti,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı