VANLILARIN KURDUĞU YÖRSAN İFLAS ETTİ
Haber
10 Temmuz 2020 - Cuma 22:29
 
VANLILARIN KURDUĞU YÖRSAN İFLAS ETTİ
Geçen yıl kayyum atanan, hakkında iflas davası görülen ve Vanlıların kurduğu YÖRSAN'ın iflasına karar verildi. 1964 yılında kurulan şirket önce Araplara ardından da ABD'lilere satılmıştı.
Güncel Haberi
VANLILARIN KURDUĞU YÖRSAN İFLAS ETTİ

Balıkesir'in Susurluk ilçesinde süt ve süt ürünleri üretiminde faaliyet gösteren ve geçtiğimiz yıl kayyum atanan YÖRSAN’ın iflas talebi kabul edildi.

Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada YÖRSAN'ın iflasına karar karar verilerek kararın hemen uygulanması için İflas Müdürlüğü ile Susurluk Ticaret Müdürlüğü'ne bildirilmesi kararlaştırıldı.

Geçtiğimiz yıl ekonomik sebeplerden dolayı şirket yönetimine kayyumun atandığı YÖRSAN firmasının iflas talebi Susurluk Asliye Hukuk Mahkemesi'nde kabul edildi. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davaya şirket yetkilileri ile üretici birliklerinin temsilcileri katıldı.

56 yıllık Yörsan resmen iflas etti

YÖRSAN’IN KISA TARİHİ
Süt ve süt ürünleri üreten, Yörsan firmasının temelleri 1964 yılında Yörükler Gıda Limited Şirketi’nin kurulmasıyla başladı. 1984 yılında Balıkesir Susurluk’ta bir mandıranın alınmasıyla beraber yeni bir şirket inşa edildi ve Yörsan A.Ş kuruldu. Bu adım ile birlikte Yörsan Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikası oldu. Ayrıca Yörsan bu tarihlerde süt ve süt ürünleri üretimine de başladı.

2014 yılında Yörsan, Dubaili şirket The Abraaj Group bünyesine katıldı. Ülkemizde önemli yatırımları bulunan şirket 2018 yılında Türkiye’deki fonlarını ABD’li Colony Capital’e sattı.

2019 yılının Aralık ayında Yörsan konkordato ilan etmiş ve işçiler bunun üzerine isyan başlatmıştı. Bu olayların ardından “Yörsan battı mı?” tartışmaları yaşanmış ve Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yörsan’a talip olduklarını açıklamıştı. 20 Aralık tarihinde Balıkesir Karesi ve Altıeylül Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek, Yörsan’a kayyum olarak atanmıştı. 

YÖRSAN

Yöryapı, Yör Group'un inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir kuruluşudur.  Yör Group'un temelleri; 1964 yılında, Şerafettin YÖRÜK ve kardeşlerinin Yörükler Gıda Limited Şirketini kurması ile atıldı. 1979 yılında Susurluk’ta bir mandıranın alımıyla beraber 1984 yılında bir ilke imza atıldı ve Türkiye’nin ilk beyaz peynir fabrikası faaliyete geçirilerek Yörsan A.Ş kuruldu. Gıda sektöründe yapılan bu dev yatırımla gelenekten geleceğe uzanan başarılı faaliyetler devam ederek, günümüzde dünyaya açılmış bir marka değeri ortaya çıkarıldı. Şimdi ise 50 yıllık bilgi birikimi ve kazanılan güvenle aynı marka değerinin Yöryapı imzasıyla inşaat sektörüne taşınması hedeflenmektedir.

Yöryapı Yönetim Kurulu şu şekilde oluşuyor:  Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Yörük, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Teoman Yörük, Yönetim Kurulu Üyeleri ise, Mustafa Yörük, Fatih Yörük, Fahri Yörük

Kaynak: Editör:
Etiketler: VANLILARIN, KURDUĞU, YÖRSAN, İFLAS, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı