301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ekim 2019 - Salı 15:13
 
VAN VE ERCİŞ TÜRKÜLERİ ÖKSÜZ KALDI
‘Menşure Hanım’, Su Gelir Millendirir‘ gibi dillerden düşmeyen birçok Türkünün derlemecisi, eserleri ünlü sanatçılar tarafından okunan Ercişli şair, söz yazarı Mehmet Bülbül, 2011 depremi sonrası gittiği Aydın’da hayatını kaybetti. Bülbül'ün kaybı Van ve Erciş’te büyük üzüntü yarattı.
Van Haber Haberi
VAN VE ERCİŞ TÜRKÜLERİ ÖKSÜZ KALDI

Burhan Ergin

Van ve Erciş yöresine ait 81 türkünün derlemecisi, Menşure Hanım, Ha Bu Dereden Esen Yel, Kara Yel Kara Yerde, Su Gelir Millendirir, Seher Yeli  gibi sayısız eserleri ünlü inatçılar tarafından okunan, eserleri halen Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu’nda (TRT) yayınlanan 2011 Van Erciş depreminde evini, iş yerini ve yakınlarını kaybederek Aydın’ın Germencik ilçesine yerleşmek zorunda kalan Ercişli şair ve türkü yazarı, halk sanatçısı Mehmet Bülbül geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

AYDIN GERMENCİK’TE TOPRA VERİLECEK

İhsan, Murat ve Metin Bülbül'ün babaları, Ercişli Şair, Halk Müziği sanatçısı, bestekâr Mehmet Bülbül, 7 yıldır yaşadığı Aydın Germencik de bugün hayatını kaybetti. Van’ın değerli halk sanatçısı, kültür insanı Mehmet Bülbül (8 Ekim 2019 Salı günü) ikindi namazını müteakip Aydın Germencik Neşediye Camiinden kaldırılarak burada toprağa verilecek.

SAHİP ÇIKAN OLMADI

Erciş’te lokanta işleten, ancak 2011 yılında Van ve Erciş’te yaşanan depremde göçük altında kalan, 5 yeğenini kaybeden Türkülerin Babası Mehmet Bülbül, geliri olmayınca maddi sıkıntı yaşamaya başlamış o dönem okuyan çocuklarının eğitimi için engelli eşiyle birlikte yaşamını sürdürmek amacıyla “Bülbül Yazmış Senin İçin’ ve ‘Bülbül’den Şiirler’ adlı şiir kitaplarını kurumların ve iş insanlarının sponsorluk yoluyla satın alarak kendisine yarımcı olmalarını istemişti. Bülbül, yaptığı çağrıda  “Sadece kitaplarımın satılmasında bana sponsor olacak ve etkinliklerde bana yer vererek para kazanmamı sağlayacak kişilere ihtiyacım var. Çok şükür alnımın teriyle mesleğimi icra edebilirim. Yardımlarınızı bekliyorum. BAĞKUR’umu da iptal ettiler. Maaş da alamıyorum. Başımı kesin, ekmeğimi kesmeyin. 10 çocuğum ve engelli bir eşim var. Yaşım ilerlediği için her işi yapamıyorum. Bağlama çalıp türkü söyleyebilirim. Ayrıca tasavvuf tarzında şiirlerim var. Özel günlerde şiirlerde okurum. Kitaplarımı satıp para kazanmak istiyorum. Eskiden en azından lokantam vardı. Şimdi o da olmadığından çok zor durumdayım. Hayırsever vatandaşlardan bana yardımcı olmalarını istiyorum” şeklinde konuşmuştu.

ERCİŞ’TEN AYRILMAK ZORUNDA KALDI

Türküleri, şiirleri, sazı ve sözüyle Van Oturma Gecesi, Erciş Geceleri ve sayısız etkinliğe katılarak katkı sunan halk sanatçısı, kültür insanı depremzede Mehmet Bülbül’ün yardım çığlığına hiçbir kurum kuruluş, iş insanı, kültür adamı duyarlılık göstererek sahip çıkmayınca Mehmet Bülbül, dağına, taşına onlarca türkü, şiir yazdığı memleketi Erciş’ten göz yaşları içinde ayrılarak yaşamını yerleştiği Aydın’da devam ettirdi.    

VAN VE ERCİŞ’TE BÜYÜK ÜZÜNTÜ YARATTI

Arif Sağ, İzzet Altınmeşe, Nuri Sesigüzel, merhum Atakan Çelik ve Hüsamettin Subaşı gibi tanınmış sanatçıların eserlerini okuduğu ve şahsen tanıdıkları Kültür Bakanlığı’nca 82 türküsü kayıt altına alınan, 16 türküsü TRT’de okunan, bağlama çalarak türkü söyleyen, şiirlerini okuyan ve 230 şiiri bulunan  Mehmet Bülbül’ün sahipsizlik ve ilgisizlik nedeniyle gitmek zorunda kaldığı gurbet ellerde 78 yaşında vefatı ailesi, yakınları, Van ve Erciş’te büyük üzüntü yarattı.  Van ve Erciş sanat çevreleri Mehmet Bülbül gibi değerli, üretken bir ustanın gurbette vefat etmesi ve cenazesinin gurbette toprağa verilmesinin ölümü kadar acı ve düşündürücü olduğunu söylediler.

GÖNLÜ KIRIK GİTTİ

Gönlü kırık olarak aramızdan ayrılan Mehmet Bülbül’e Allah’tan rahmet; Bülbül Ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabırlar diliyoruz.

Taziye yeri: Aydın Germencik Neşediye Köyü.

İletişim: Oğlu İhsan Bülbül, 0555 878 6565- Oğlu Murat Bülbül, 0532 677 3107

MEHMET BÜLBÜL’ÜN TÜRKÜLERİ

Al Papağ Oğlan, Al Yağlık Mavi Yağlık, Dur Tellerin Tara Gurban, Esmere Söyle Söylesin, Ha Bu Dereden Esen Yel, Kara Yer Kara Yerde (Nesse), Kotana Bak Kotana, Men Gülümü Deste Bağlaram, Mendi Yoldum Bahçadan, Mendilimde Kişmiş İle Badem Var, Menşure Hanım, Su Gelir Millendirir, Şık Şık Bilezik Kolunda, Vur Destiye Gümlesin.

MEHMET BÜLBÜL KİMDİR?

1941’de Van-Erciş Yukarı Işıklı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyde okudu. Entari ve çarıkla okulu bitirdi. İmkânsızlık ve fakirlik nedeniyle eğitimine devam edemedi. Sesi güzel olduğu için düğünlerde türkü söylemeye başladı. 1979 yılında Kültür Bakanlığı Folklor Daire Başkanı Nejat Birdoğan ve heyeti Erciş’e gelerek kendisinden 81 adet yöre türküsünü kayda aldı. Birçok sanatçı türkülerini kaset, CD ve sahnelerde okudu. Özellikle “Menşure Hanım” ve “Su Gelir Millendirir” gibi hareketli türküleri dillerden düşmedi, TRT’de koro ve solo sanatçıları tarafından eserleri okundu halende okunmaya devam ediyor. Japonya Tokyo Üniversitesinden bir müzik öğretmeni Erciş’e gelerek kendisinden 8 adet türkü ve folklor oyunları alarak bunları bir kitap haline getirdi. 1982 yılından itibaren şiir yazmaya yoğunlaştı. 300 sayfadan oluşan "Bülbül Yazmış Senin İçin’ ve 200 sayfadan oluşan ‘Bülbül’den Şiirler’ adlı iki şiir kitap çıkardı. Maddi imkânsızlıklar nedeniyle basıma hazır olan üçüncü şiir kitabının basımını gerçekleştiremedi. 10 çocuk sahibi Mehmet Bülbül,2011 Van depremlerinde evini, iş yerini ve 5 yeğenini kaybetti. Sahipsizlik nedeniyle Aydın iline yerleşti ve burada vefat etti.  

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VAN, VE, ERCİŞ, TÜRKÜLERİ, ÖKSÜZ, KALDI, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı