301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mayıs 2019 - Pazartesi 16:19
 
Van TSO'dan Çölyak Hastalara iftar
Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş Çölyak hastalarıyla iftarda buluştu.
Van Haber Haberi
Van TSO'dan Çölyak Hastalara iftar

Rıdvan Can

 

Mahal City Cafe ve Restaurant'ta düzenlenen iftar yemeğine Van TSO Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, Van Çölyak Derneği Başkanı Giyasettin Sevgin, Başkan Yardımcısı Sibel Yıldızbaş, Van Sanat ve Edebiyat Topluluğu Başkan Orhan Demirtaş, Van Aşçılar Pastacılar Federasyonu Başkanı Ali Geyik, Van Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu Başkan Yardımcısı Nurullah Kaplan, çölyak hastaları ve aileleri katıldı.

"Van'ımızda 2 bin 500 kayıtlı çölyak hastası var"

İftar sonrası konuşan Van Çölyak Derneği Başkanı Giyasettin Sevgin, "Glutenli ürünler yiyemeyen, un yulaf ve benzeri ürünler tüketmeyen ayrıca tedavisi mümkün olmayan bu hastalığa maruz özellikle Van'ımızda 2 bin 500 kayıtlı çölyak hastası var. Van bu hastalıkla mücadele eden insanların en çok sayıda olduğu kentlerimizden biridir. Buna rağmen Türkiye'de 15 ilde olan glutensiz ekmek fırınını maalesef Van'da yok. Glutensiz üretilen ekmeklerini büyük zahmetlerle dışarıdan getirtmeye çalışan çöylak hastası ailelerinin sorununa yetkililerin bir an evvel çözüm bulması gerekir. Bir an önce glutensiz ekmek üreten fırın Van'da hizmet vermesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

"Yetkililer çölyak hastalarının sorunlarıyla ilgilenmeli"

Yetkililerin bir an evvel sorunlarına çözüm bulmasını istediklerini söyleyen Van TSO Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, glutensiz ekmek fırının bir an önce Van'da açılması gerektiğini belirterek, glutensiz ürünlerin çeşitli alış veriş merkezlerinde satışa sunulması gerektiğini kaydetti.

Söz konusu gece Mahal City Cafe ve Restaurant'ın hazırlayıp sunduğu ikramlar ve VANSET solisti Neslihan Ediş, erbanide Zelal Zirek ve Şair-Yazar Orhan Demirtaş'ın sunduğu şiir ve müzik dinletisiyle son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van, TSO'dan, Çölyak, Hastalara, iftar,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı