301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Mayıs 2019 - Pazartesi 18:50
 
VAN TSO’DA İSTİFA POLEMİĞİ
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Başkanı Necdet Takva’ya tepki gösteren yönetim kurulu üyeleri görevlerinden istifa etti. Van TSO Başkanı Necdet Takva gazetemize yaptığı açıklamada istifaları yarın yönetim kurulunda görüşeceklerini söyledi.
Van Haber Haberi
VAN TSO’DA İSTİFA POLEMİĞİ

Burhan Ergin

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan ve seçimi kaybetmesi üzerine Van TSO Başkanlığı görevine geri dönen Necdet Takva’nın kararına tepki gösteren yönetim kurulu üyeleri Faruk Biner, Metin Abi, Diyaeddin Altınal ve Murat Beyaz görevlerinden istifa ettiklerini açıkladılar. İstifa eden üyeler arasında Van TSO Başkanı Necdet Takva’nın Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmasından sonra Van TSO Başkan Vekili olarak seçim sonrasına kadar görev yapan Faruk Biner’in yer alması dikkat çekti.

 “Görev yapmamız imkansız hale gelmiştir”

İstifa eden yönetim kurulu üyeleri yaptıkları yazılı açıklamada, geldiğimiz noktada hem şiarımız olan üç kuralımız hem de odanın kurumsal yapısı kişisel ikbal ve istikbal beklentilerine alet olmuştur iddialarına yer verdikleri açıklamada “Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeleri Faruk Biner, Metin Abi, Diyaeddin Altınal ve Murat Beyaz olarak yola çıktığımız ilk günden bu yana kentimiz ile üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumak için kendi işlerimizden ve ailelerimizden feragat ederek görevimizi layıkıyla yapmaya çalıştık. Göreve başladığımız günden bugüne kadar büyük bir onurla taşıdığımız Van’ın en önemli sivil toplum kuruluşu olan Van Ticaret ve Sanayi Odasının yönetimine talip olurken, üyelerimize ve Van kamuoyuna söylediğimiz ve kendimize şiar edindiğimiz üç temel kuralımız olan; asla yalan konuşmayacağız, liyakatli olacağız ve odanın kurumsal kimliğine siyaseti asla bulaştırmayacağız dedik.  Geldiğimiz noktada hem şiarımız olan üç kuralımız hem de odanın kurumsal yapısı kişisel ikbal ve istikbal beklentilerine alet olmuştur. Bu nedenle yönetim kurulunda görev yapmamız vicdani muhasebeler neticesinde imkansız hale gelmiştir. Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu görevlerimizden 27 Mayıs 2019 Pazartesi günü itibariyle istifa ediyor ve yerlerimize gelecek olan arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. Ayrıca bizleri bu göreve layık gören üyelerimize ve görev süremiz boyunca bizlerden desteklerini esirgemeyen tüm personel kadrosuna teşekkür ederiz. Kentimiz için çalışmaya, üretmeye, ve kentimize değer katmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdiler. 

Faruk Biner

Metin Abi

Diyaeddin Altınal 

Murat Beyaz

“İstifaları bugün görüşeceğiz”

Bazı Van TSO Yönetim Kurulu üyelerinin istifasını gazetemize değerlendiren Van TSO Başkanı Necdet Takva, “Kişiler gelip geçici, Van Ticaret ve Sanayi Odası kalıcıdır. Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın haklarını, kurumsal kimliğini korumak bizim asli görevimizdir. Esnaflarımızın, tacirlerimizin kuruluşu olan Van Ticaret ve Sanayi Odasının kurumsal kimliğine zarar verecek girişimlere müsaade etmeyeceğiz. Değerli arkadaşlarımız istifa ettiklerini yazılı olarak bildirmişler ve kamuoyuyla paylaşmışlar. Van Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulumuz yarın yapacağı toplantıda söz konusu istifaları görüşerek gerekli açıklamayı yapacaktır” dedi.

“Van TSO’ya kimsenin zarar vermeye hakkı yoktur”

Van Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyeleri odada yaşanan çekişmelerin Van’a ve esnaf kesimine zarar verdiğini belirttiler. Üyeler, seçim sonrası odadaki çekişmenin manidar olduğunu ifade ederek şunları söylediler; “Van TSO’daki çekişmenin arkasında siyasi hesaplaşmanın olduğuna dair duyumlar kamuoyunda yer almaktadır. Bu durum hiç kimseye fayda sağlamaz. Van TSO’ya kimsenin zarar vermeye hakkı yoktur”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VAN, TSO’DA, İSTİFA, POLEMİĞİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı