Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 21:34
 
TUŞBA VE EDREMİT BELEDİYE BAŞKANLARINDAN VAN BALIĞI GÖNÜLLÜLERİNE DESTEK
Van Balığının neslini korumak, kaçak avlanmasını önlenmek, yasak döneminde satılmaması, doğru tanınması ve tanıtılmasını sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikler yapan Van Balığı Gönüllülerinin çabalarına belediyelerden destek geldi. Tuşba Belediyesi İskele‘de yapımı tamamlanan balık maketine Van Balığı tabelası asacak. Edremit Belediyesi de Engil Çayı’nın göle döküldüğü, balıkların göç ettiği yerde Van Balığı Göç Gözlem Noktası yapacak.
Van Haber Haberi
TUŞBA VE EDREMİT BELEDİYE BAŞKANLARINDAN VAN BALIĞI GÖNÜLLÜLERİNE DESTEK

Burhan Ergin - Vansesi Özel

Van Balığı Platformu adıyla sosyal medyada bir araya gelen, katılımcı sayısı her geçen gün artan Van Balığı Gönüllüleri Tuşba ilçesi İskele Mahallesi 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda yapılan Van Balığı maketi önünde ve Edremit Engil Çayı’nın Van Gölü’ne döküldüğü,  balıkların göç ettiği noktada farkındalık yaratmak amacıyla etkinlik gerçekleştirdiler. 

Belediyelerden Van Balığı Gönüllüleri’ne destek geldi

15 Nisan ve 15 Temmuz tarihleri arasında göl kıyısında bulunan tatlı sulara göç ederek yumurtalarını bırakıp neslini devam ettiren Van Balığı için farklı etkinlikler düzenleyen Van Balığı Gönüllülerine her kesimden yoğun destek gelmeye devam ediyor. Dünyada sadece Van Gölünün tuzlu sodalı sularında yaşayabilen sazan balık ailesinden ve endemik bir balık türü olan Van Balığı’nın yaşatılması, korunması, kaçak avlanmaması, satılmaması, yenilmemesi ve doğru tanınması ve tanıtılması için çalışma yürüten Van Balığı Gönüllülerine bir destek de  Edremit ve Tuşba belediyelerinden geldi.

“Tuşba’da balık maketine Van Balığı tabelası asılacak”

Van Balığı Gönüllüleri Tuşba 15 Temmuz Şehitler Parkı’nda bir araya gelerek Van Balığı maketi önünde ve Edremit Engil Çayı üzerinde  “Van balığı değerimizdir” sloganıyla çağrıda bulundular. Burada gerçekleşen etkinlikte Mavi Fularlılar grubundan Nuran Demirhan Belediye Başkanı Salih Akman’dan İskele’de belediyece yapılan ve yakında açılışı gerçekleştirilecek balık maketinin tabelasında Van Balığı adının yer almasını dile getirdi.  Sosyal medya üzerinden gönüllülerin talebine yanıt veren Başkan Salih Akman, makete en kısa sürede Van Balığı tabelasının asılacağı sözünü verdi. 

“Engil’de Van Balığı Göç Gözlem Noktası oluşturulacak”

Van Balığı Gönüllüleri Tuşba’dan sonra Türkiye’nin önemli sulak alanlarından olan, bir süre önce koruma altına alınan Dönemeç Deltası üzerinde yer alan Dönemeç (Engil) Çayı üzerinde de bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinlikte Edremit Belediye Başkanı İsmail Say’dan çayın Van Gölü’ne döküldüğü, Van balıkların göç ettiği yerde Van Balığı Gözlem Noktası yapılması talebi gönüllüler adına Van Fotoğrafçılar Derneği (VANFOD) Başkanı Tayfun Çiftçi tarafından ifade edildi. Yapılan çağrıyı karşılıksız bırakmayan Edremit Belediye Başkanı İsmail Say sosyal medyadan yaptığı paylaşımda söz konusu bölgede yaptırdığı inceleme sonrası Engil Çayı üzerinde Van Balığı Göç Gözlem Noktası yapılması için çalışmaların başlatılacağı müjdesini verdi.

“Van Balığı Van’ın değeridir, hepimiz sahiplenmeliyiz, korumalıyız”

Platform gönüllülerinden Necmi Beyde, Van’ın önemli değeri olan Van Balığı için aktivitelerin devam edeceğini söyledi. Beyde, “Koronavirüs normalleşme süreci sonrası Van Balığı ile ilgili ses getirecek, dikkatleri Van’a çekecek aktiviteler gerçekleşeceğiz. Öncelikle çabalarımıza katkı sağlayan değerli belediye başkanlarımıza, etkinliklerimize teknik destek veren, her zaman yanımızda olan Vanlı Film yönetmeni, muhteşem çekimler gerçekleştiren Orhan An’a etkinliklere katılan, sosyal medyada paylaşımlar yapan, yanımızda olan tüm gönüllülerimize teşekkür ederiz. Van Balığı Van’ın değeridir, hepimiz sahiplenmeliyiz, korumalıyız” dedi. 

Edremit Engil Çayı üzerinde ve Tuşba’da gerçekleştirilen etkinlik videoları sosyal medyada izleyicilerden büyük beğeni aldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TUŞBA, VE, EDREMİT, BELEDİYE, BAŞKANLARINDAN, VAN, BALIĞI, GÖNÜLLÜLERİNE, DESTEK,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı