301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Kasım 2019 - Pazar 16:30
 
TÜRKİYE'DEN ABD'YE AKDAMAR İLE YANIT
ABD Temsilciler Meclisi'nin aldığı sözde soykırım kararına tepki gösteren Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Akdamar Kilisesi sergi ve internet sitesiyle yanıt verdi.
Van Haber Haberi
TÜRKİYE'DEN ABD'YE AKDAMAR İLE YANIT

Burhan Ergin

 

Bir süre önce Barış Pınarı Harekatı bahanesiyle Türkiye'yi siyasi olarak baskı altına almak isteyen ABD Temsilciler Meclisi'nde 405'e karşı 11 oyla alınan sözde soykırım kararına Türkiye'den çeşitli çevreler büyük tepki göstermişti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Gevaş ilçesinde bulunan Van Gölü'nün ikinci büyük adası üzerindeki Akdamar Kilisesi'ne yaptığı restorasyon ve Ermeni kültürünü korumaya yönelik çabalarını içeren kültürel çalışmalarla yanıt verdi.

TÜRKİYE ERMENİLERİ YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı 'Anadolu'nun saklı anıtları gün yüzüne çıkıyor' projesi kapsamında New York'ta 'Akdamar Kutsal Haç Kilisesi Fotoğraf Sergisi açtı. Manhattan'daki White Space Chelsea sergi salonunda düzenlenen sergiye Türkiye'nin New York Başkonsolosu Alper Aktaş, Türkiye Ermenileri Patriklik Kaymakamı Şahak Maşaliyan, Ermeni Vakıflar Cematı Başkanı Bedros Şirinoğlu, Türkiye Azınlık Cemaat Vakıflar Temsilcisi Moris Levi, Süryani Kadim Kilisesi Vakıf Başkanı Sait Suşin, Amerikan Ortodoks Kilisesi Başpsikoposu Elpidophoros Lambriniadis ile Türk ve Ermeni toplumundan temsilcilerin yanı sıra çok sayıda Ermeni katıldı.

İNTERNET SİTESİ AÇILDI

Sergide Türkiye'nin ünlü fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar'ın görüntülediği Akdamar Kilisesi'nin 88 fotoğrafı yer aldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı serginin yanı sıra Akdamar Kilisesi ile ilgili çeşitli bilgilerin, mimarı çizim ve fotoğrafların yer aldığı, detaylı dijital verilerin bulunduğu "www.akdamarkilisesi.gov.tr" adlı internet sitesini yayın hayatına başlattı.

Üst başlığında "Anadolu'nun Saklı Anıtları Gün Yüzüne Çıkıyor" vurgusu yer alan "Ahtamar Kutsal Haç Kilisesi" başlığı ile yayın ve tanıtım hayatına Türkçe ve İngilizce başlayan internet sitesinin görsel zenginliği profesyonel yüzü beğeni aldı.

 'Ahtamar Kutsal Haç Kilisesi' internet sitesi girişinde Ana Sayfa, Ahtamar Kilisesi Tarihi, Akdamar Adası, Ahtamar Kilisesi Mimarisi, Restorasyon Çalışmaları, 360 derece Ahtamar Gezisi ana başlıkları yer alıyor. Site detayında Van Havzası, Van Tarihçesi, iletişim (info@akdamarkilisesi.gov.tr), Van Müzesi İletişim Bilgileri, Ahtamar'a ulaşım bilgilerinde adaya nasıl gidileceği, bilet fiyatları ve ziyaret saatleri veriliyor. Siyah fon üzerine çalışılan internet sitesinin alt kısmında Cumhurbaşkanlığı forsu, yanında T.C. İletişim Başkanlığı ibaresi yer alıyor.

AKDAMAR KİLİSESİ'NDEN AHTAMAR KUTSAL HAÇ KİLİSESİ'NE

Akdamar Kilisesi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2005 yılında restorasyon çalışması başlatıldı. Restorasyonun tamamlanmasının ardından kilise, 2007 yılında uluslararası törenle 'Anıt Müze' kimliğiyle yılda bir gün ayin izni verilerek ziyarete ve ibadete açıldı. Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl aradan sonra ilk ayin 19 Eylül 2010 günü gerçekleştirildi. Resmi olarak Anıt Müze ve Akdamar Kilisesi adıyla açılan ve ayine izin verilen kiliseye 12 yıl sonra Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi olarak "Ahtamar Kutsal Haç Kilisesi" adı verilmesi ve bu tanımın ilk defa ABD'de bir sergide ve açılan internet sitesinde kullanılması dikkat çekti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKİYE'DEN, ABD'YE, AKDAMAR, İLE, YANIT,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı