Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
09 Şubat 2020 - Pazar 17:21
 
Rüzgârın Oğulları
Nerede yaşarsanız yaşayın… Bu yaz tatili için farklı plan yaparak gezi rotanızı vatanımızın güzel köşesi Bahçesaray'a çevirin.
Köşe Yazıları Haberi
Rüzgârın Oğulları

Bahçesaray; kışın kavuşması yazın ayrılması zor olan ilçemizdir.

 

1993 yılında Van Valiliği kültür yayını olarak çıkardığım ve yazı işleri müdürlüğünü yaptığım Dünyada Van Dergisi'nin ilk sayısına saygı ve rahmetle andığım İlköğretim Müfettişi Dursun Uzel Hocamız Bahçesaray'ı anlatan "Rüzgârın oğulları" başlıklı makalesiyle katkı sağlamıştı.

 

Van'ın eğitim öğretiminde büyük emekleri olan; en ücra köy okullarını kimi zaman araçla, kimi zaman at sırtında veya yaya, kimi zaman da karlı dağları aşarak çok zor koşullarda teftiş eden; genç öğretmenlerle kucaklaşıp onlara yol göstererek rol model olan Dursun Uzel Hoca'mızın ilçenin zorluklarını, güzelliklerini anlattığı makalesini sizler için arşivimden çıkardım. 

 

47 yıl öncesi Bahçesaray yolculuğunu 27 yıl önce betimleyerek anlatılan makaleyi ilgiyle, heyecanla okuyacağınıza inanıyorum.  Sizleri Bahçesaray'a farklı bir yolculuğa çıkaracak bu makaleyi çığ felaketinde hayatını kaybeden şehitlerimize, arama kurtarma ekiplerine, görevlilere ve vatandaşlarımıza ithaf ediyorum.

 

"1973 Mayıs'ın 15'i…

 

Topraktan ağaçlardan renkli çiçeklerin fışkırdığı bir ilkbahar günü yolculuğum motorlu taşıtla başladı. Gevaş Kazanç köyüne vardığımda gün yarı olmuştu.

 

Geceyi muhtarla geçirdik.

 

O gece misafir kaldığımız evin komşuluğunda yaşlı bir kişi vefat etmişti. Dua sesleri, ağlaşmalar, telaşlı konuşmalar uykumuzu kaçırmıştı.

 

Kalktık ve saat 4'de köyden atlarla hareket ettik. Muhtar bana yol arkadaşı olarak kardeşini verdi.

 

Ağirof dağlarının karlı kesimine kadar atlarla gideceğiz sonra hayvanları vadiye koyup yolculuğumuza yaya devam edeceğiz.

 

Zernikas Vadisini bitirdiğimizde tabiat aydınlanmaya başladı, artık etrafımızı görebiliyoruz.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Rüzgârın, Oğulları,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı