Haber Detayı
31 Ekim 2019 - Perşembe 17:39
 
Mukatele
"Ermeni katliamından Türkler sorumlu oluyor da, Türklerin katliamından, genel sefaletinden Ermeniler neden sorumlu olmuyorlar?"
Köşe Yazıları Haberi
Mukatele

1990'lı yıllarda Hürriyet Haber Ajansı Van Büro Şefi olan birlikte uzun yıllar gazetecilik yaptığım emekli öğretim görevlisi, değerli arkadaşım dostum Macit Gürbüz'ün imzalayarak gönderme zahmetinde bulunduğu Ermeni sorunuyla ilgili üçüncü kitabı Mukatele'yi ilgiyle okudum.Kitapla ilgili düşüncelerimi yazmaya hazırlanırken önceki gün ABD Kongresi'nin alt meclisi Temsilciler Meclisi, Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle 1915'te yaşanan olayları Türkiye Cumhuriyeti'nin 96'ncı yıl dönümünde "Ermeni Soykırımı" olarak tanımlayan skandal bir karara imza atmasının yanı sıra ülkemize yönelik sert yaptırımların devreye sokulmasını öngören tasarıyı 403'e karşı 16 oyla kabul etti.

 

Temsilciler Meclisi'nin kararı, ABD'nin 1915 olaylarını 'soykırım' olarak tanıdığı anlamına gelmiyor ama mide bulandırıyor. ABD Kongresi'nin bir kanadının ilk kez 1915 olaylarını büyük çoğunlukla 'soykırım' olarak nitelendirmesi dikkat çekicidir.

 

"Ermeni Soykırım"  tasarısının Macit Gürbüz'ün Mukatele adlı kitabıyla ilgili yazıma denk düşmesi ilginç bir tesadüf oldu. 

 

Gelelim kitabımıza.

 

Mukatele'nin tüm taraflarının altına imzasını attığı acı ve kanlı olayların yanı sıra zaman, yer ve özne ölçeğinde yüzlerce kaynağı tarayarak, hepsini özenle okuyarak hiçbir art niyet gözetmeden eserinde yer veren Macit Gürbüz, tehcir öncesi Anadolu'da karşılıklı yaşananları yansız ve nesnel yorumlar ve örneklemelerle ele alıyor.

 

Mukatele'de Sovyet Ermenistan'ın bilim adamlarından Karinyan'ın Ermeni gönüllü birliklerinin sistematik olarak Kürt ve Türk unsurları imha ederek veya kendilerinden olmayan halkı öldürerek Taşnaksütyün Partisi'nin Ermeni bölgesinin Müslüman öğelerden temizlenmesini ve sınırların çevrilmesini öngören planı yerine getirdiği ifadesi  yer alıyor.

 

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mukatele,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı