301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
27 Ekim 2019 - Pazar 17:53
 
Kent Müzesi'ne niyet, Kent Kütüphanesi'ne kısmet
Kütüphanede Van’a ait kültürel objelerin bir kısmı müze konseptinde birkaç sınıfta sergilenirse yararlı olur.
Köşe Yazıları Haberi
Kent Müzesi'ne niyet, Kent Kütüphanesi'ne kısmet

Kentimizin kültürel hafızasını oluşturmak, kültürel değerlerini koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak, öğrencilerin, genç nesillerin yaşadıkları kentin kültürel değerlerini tanıyarak öğrenmeleri ve yerli yabancı turistlerin gezip görmeleri amacıyla eski erkek sanat okulu tarihi binasının kent müzesi olarak değerlendirilmesine 2018 'de karar verildi.

 

Önce okulunun tarihi binası arsasıyla birlikte kent müzesi yapılması için kayyımla yönetilen büyükşehir belediyesine devredildi. Belediye de tarihi okul binası ve arsasına karşılık milli eğitim müdürlüğüne belediyeden arsa verdi. Bu şekilde bir takas gerçekleştirildi. 

 

Kentin mesleki, sivil ve resmi temsilcilerinin, eşraf ve esnafların katılımlarıyla iki çalıştay düzenlendi.  Müze projesi son şeklini alarak ihale edildi. Restorasyon teşhir salonları çalışmalarına yüklenici firma tarafından devam edilirken 2019 Mart ayında yapılan yerel seçim sonrası kent müzesi projesi sekteye uğradı. Çünkü göreve gelen büyükşehir belediyesi kent müzesini istemediğini belirtti. Belirsizlik sürünce müze inşaatı ekim ayına kadar durdu.

 

Vanlılar müzenin açılmasını heyecanla beklerken 19 Ağustos 2019 günü İçişleri Bakanlığı tarafından Van Büyükşehir Belediyesi'ne kayyım olarak atanan Vali Mehmet Emin Bilmez atandı. Vali Bilmez, büyükşehir belediyesi bünyesinde kurulması planlanan kent müzesiyle ilgili inceleme yaptıklarını, inceleme sonrası karar vereceklerini açıkladı.

 

Bu arada Valilik ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılan görüşmelerin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü'nden bir heyet Van'a gelerek tarihi binada incelemelerde bulundu.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kent, Müzesi'ne, niyet,, Kent, Kütüphanesi'ne, kısmet,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı