Haber Detayı
07 Ocak 2018 - Pazar 15:41
 
İran olaylarının Van'a yansımaları
İran'da sokak gösterilerinin başladığı günlerde can kayıplarının artmasından, kaos ortamının oluşmasından, istikrarın bozulmasından Vanlılar da derin üzüntü duydu.
Köşe Yazıları Haberi
İran olaylarının Van'a yansımaları

Bir hafta süresince dünyanın gündeminde İran yer aldı.

 

İran'da yaşanan olaylara  ülke olarak en fazla Türkiye, kent olarak Van duyarlılık gösterdi.

 

Van'ın ilgisi ulusal basında önemli yer tuttu. 

 

Dil, din, kültür yakınlıklarının yanı sıra  İranlılarla kız alıp veren,  akrabalık bağları bulunan Vanlıların  sayısı bir hayli fazladır. İran'da işyeri açan, ticaret ortaklıkları olan Vanlılar gibi Van'da işyerleri  ve ticari birlikteliği olan İranlılar var.

 

Türkiye ile İran aynı iklimin, kültürün, coğrafyanın, inancın parçalarıdır.

 

 Van'dan karayolu ile İran'a gitmek 3-4 saatlik bir yolculuk gerektiriyor. Aynı şekilde İran'dan Van'a uçak, özel araç ve otobüslerle gelen İranlılar alışveriş yapıp, gezip eğlendikten sonra geri dönebiliyorlar.

 

Van'ın Urmiye, Tebriz, Hoy gibi kentlerle tarihi geçmişi, yakınlığı bulunmaktadır. Gönül bağı yanında demiryolu, karayolu bağlantıları var. 2017'de kentimize gelen 500 bine yakın İranlı turist Van'ın ekonomisine, sosyal hayatına ciddi katkılarda bulundu. Mağazalar doldu taştı, oteller yok sattı. Kapıköy sınır kapısı modern tesislerinin ve transit karayolunun bu yıl açılmasıyla birlikte iki komşu arasında ticaret, sosyal ve  kültürel yakınlaşma artarak devam edecek. 

 

İran'da yaşananlar bu  nedenle anında Van'da tedirginlik yarattı.

 

Yakın komşumuz İran'ın Kaşmer ve Meşhed kentlerinde işsizlik, yükselen enflasyon, yolsuzluk gerekçesiyle başlayan ve daha sonra birçok kente yayılan gösteriler 20 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

 

Göstericilere  "Vandallık yapan ve çevreye zarar veren gruplara tolerans gösterilmeyeceğini" söyleyen Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, iktidara  "itidal" çağrısında bulundu. Ruhani,  " İranlılar İran hükümetini protesto etmekte ve eleştirmekte özgürdür" ifadeleriyle tansiyonu düşürdü.

 

Protestoların Van'da yansımaları oldu.

 

Gözler İran'a döndü.

 

İran'da sokak gösterilerinin başladığı günlerde  can kayıplarının artmasından, kaos ortamının oluşmasından, istikrarın bozulmasından Vanlılar da derin üzüntü duydu.  

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı