301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Haziran 2019 - Pazartesi 16:05
 
Ev sahipleri memnun, emlakçılar dertli: Kiracıdan kiralık dönemi
Emlakçıların yüksek komisyon ücretini bertaraf etmek için bulunan kiracıdan kiralık’ sistemi yaygınlaştı. İşkolu halini almaya başlayınca emlakçılar tepki gösterdi.
Güncel Haberi
Ev sahipleri memnun, emlakçılar dertli: Kiracıdan kiralık dönemi

Türkiye'de artan yerleşik yabancı sayısı, kısa süreli kiralamalar ve öğrenci hareketliliği emlakçılık alanındaki dengeleri değiştirmeye başladı. İlk olarak yabancı öğrenciler arasında moda olmaya başlayan 'kiracıdan kiralık' uygulamaları teknolojinin de etkisiyle hızla yayıldı. Yüksek komisyon ücretlerine alternatif olarak çıkan ve bir dönem popüler olan 'sahibinden kiralık' modelinin yeni bir versiyonu olan sisteme talep her geçen gün artıyor.

YÜZBİNLERCE KONUT EMLAKÇILARIN TEKELİNDEN ÇIKMIŞ DURUMDA

Yeni sistem, yüksek emlak komisyonlarını devredışı bırakmayı amaçlıyor. Bu uygulamalar nedeniyle yüzbinlerce konut emlakçıların tekelinden çıkmış durumda. Birçok sosyal medya ve internet sitesi üzerinden sistem yayılıyor. Yerli ve yabancı öğrenciler, turistler hatta Türk vatandaşları sosyal medya üzerinden organize oluyor. Kişiler boşaltmaya karar verdikleri ev ya da işyerlerini internette duyuruya çıkarıyor. Kiracılar, emlakçıların istediğinin çok altında da olsa belli bir para talep edebiliyor. Örneğin, emlakçıdan bir daire kiraladığınızda sizden bir kira bedeli komisyon tahsil ediliyor. Yani, aylık kirası 2.500 olan bir daire için emlakçıya da 2.500 TL vermeniz gerekiyor. 'Kiracıdan kiralık' sisteminde bu rakam en fazla 500 TL oluyor.

EV SAHİBİ İÇİN AVANTAJ

Birçok kişi bunu bir iş kolu haline getirerek, binlerce kiracı ile toplu anlaşmalar yapıyor. Bu sayede kiracılar da evden çıkarken bir kazanç kapısı fırsatı yakalıyor. Ev sahipleri de daha hızlı ve referanslı kiracı buldukları için sistemi destekliyor.

Kaynak: Sabah

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ev, sahipleri, memnun,, emlakçılar, dertli:, Kiracıdan, kiralık, dönemi,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı