Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 13:27
 
Erciş arıtma tesisi VASKİ’ye devredildi
Van Gölü’nün karşı karşıya kaldığı kirlilikten arındırılmasına için Van merkezi ilçelerde yeni arıtma tesisi yapımları devam ediyor.
Van Haber Haberi
Erciş arıtma tesisi VASKİ’ye devredildi

Van Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi yapım işleri sürerken, Van’ın ikinci en büyük atık su arıtma tesisi Erciş Gölağzı Atık Su Arıtma Tesisi İller Bankasından devralınarak VASKİ tarafından işletmeye alındı. VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan da, Erciş Gölağzı Atık Su Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu. Kaplan, Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Murat Aslan ve teknik heyetle incelemelerinde bulunarak, tesisle alakalı detaylı bilgi aldı. Tüm üniteleri gezerek tek tek inceleyen Kaplan, tesisin Van Gölü’nün kirlilikten arındırılması ve nüfusu gittikçe artan Erciş için büyük önem taşıdığını ve atık suyu tam arıtma yaparak göle deşarj ettiğini ifade etti.

Erciş’te 5 yıl önce yapımına başlanan ve 2018 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın telekonferans sistemiyle olan hizmete açtığı 30 bin metrekarelik alan üzerine kurulan tesis için 45 milyon TL harcandı. Erciş’in 30 yıllık atık su arıtma ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip arıtma tesisinin İller Bankası ile yapılan kesin kabul işlemleri sonrası VASKİ tarafından işletilmesi için devir işlemleri tamamlandı.

Van Gölü’nün kirlilikten arındırılmasına için yapılan tesisinin tam arıtma yaptığı ve Erciş ilçesinin sahillerinin temiz kalmasını sağlayacağı belirtildi. Gölağzı Atık Su Arıtma Tesisinin Erciş ilçesinin tamamına hizmet vereceği ve 2048 yılına kadar 205 bin nüfusa yetecek kapasitede olduğu açıklandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Erciş, arıtma, tesisi, VASKİ’ye, devredildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı