301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Haziran 2019 - Perşembe 15:53
 
Emekli olamayana ayda 601 TL! İşte 65 yaş maaşını almak için gereli şartlar...
Prim ve yıl şartını dolduramayan ya da çalışma imkanı bulamayanlar için devlet maaş imkanı sunuyor. 65 yaş aylığı da denilen bu ödemeleri almak eskisine göre daha kolay. Aylık 601,57 lira veriliyor, üstelik Temmuz ayında da verilen bu tutar artacak. Peki 65 yaş maaşından kimler faydalanabilir? 65 yaş maaşını almak için şartlar nelerdir? İşte 65 yaş maaşı ile ilgili merak edilen soruların cevapladı...
Güncel Haberi
Emekli olamayana ayda 601 TL! İşte 65 yaş maaşını almak için gereli şartlar...

Türkiye'de son yıllarda özellikle dezavantajlı kesimler için çok önemli düzenlemeler yapıldı. Özellikle kadınlar, gençler, çocuklar, öğrenciler ve yaşlılar önemli haklara kavuştu.

65 yaşını doldurmuş büyüklerimize maaş imkanı var. Çalışma imkanı bulamayan ya da yeterli primi tamamlayamamış, yıl şartını yerine getirememiş, kısaca sosyal güvenceden mahrum kalmış tüm yaşlılar belli kriterler ile bu maaşı alabiliyor. Bu maaşlar eskiden 3 ayda bir ödenirken, bir süredir aylık olarak veriliyor.

MAAŞ ZAMLANACAK

65 yaş aylığı da denilen bu ödemeleri alabilmek için zor olan şartlar da son yıllarda yapılan düzenlemelerle daha esnek hale getirildi. Üstelik bu aylıklar çok düşük miktarda iken, zamlarla yükseltildi. Halen 65 yaş aylığı olarak 601,57 lira ödeme yapılıyor. Üstelik bu tutar Temmuz'da memur maaş katsayısında artışla yükselecek. Gelin bu parayı almak için istenen şartların detaylarına bakalım.

ŞARTLAR KOLAYLAŞTI

Yani oğlunun ya da kızının yanında yaşayan birisi onların geliri yüksek olduğu için bu maaşı alamıyor, onların vereceği harçlıklara mecbur kalıyordu. Yapılan değişiklikler sayesinde yaşlının kendisinin ve eşinin gelirine bakılıyor. Bu gelirlerin toplamı ikiye bölündüğünde 609,67 liradan az çıkıyorsa, 65 yaş aylığı bağlanıyor.

65 yaş aylığını almak için öncelikle 65 yaş veya üzeri yaşta bulunmak gerekiyor. İkinci şart ise kişinin herhangi bir işyerinde çalışmıyor olması. Ayrıca emekli gelirinin de olmaması gerekiyor. Üçüncü şart ise gelir durumu. Daha önce yaşlının yaşadığı hane içindeki fert başına düşen gelire bakılıyordu.

ASGARİ ÜCRETE GÖRE HESAP

Hesaplama asgari ücretin asgari geçim indirimi düşüldükten sonraki net tutarı üzerinden yapılıyor. 2019 yılı için bu tutar 1.829,02 TL çıkıyor. Bunun 3'te 1'i de kişi başı gelir kriteri olarak kabul ediliyor. Bu da 609,67 lira çıkıyor. Asgari ücret yükseldikte, yararlanmak için aranan gelir sınırı artıyor. Şartları sağlayanların 65 yaş aylığı alabilmek için başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne giderek başvuruda bulunulabilir. Yetkililer gerekli incelemeyi yaptıktan sonra en kısa sürede maaş bağlanıyor.

GÜNEŞ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emekli, olamayana, ayda, 601, TL!, İşte, 65, yaş, maaşını, almak, için, gereli, şartlar...,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı