301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 13:07
 
Covid19 küresel biyolojik terör aracı mı?
Bir anda ve küresel anlamda çoğu kimse bakımından beklenmedik bir şekilde gündemimize giren Covid19'un yayılma hızı diğer virüslere göre kat kat daha fazla.
Köşe Yazıları Haberi
Covid19 küresel biyolojik terör aracı mı?

Bir anda ve küresel anlamda çoğu kimse bakımından beklenmedik bir şekilde gündemimize giren Covid19'un yayılma hızı diğer virüslere göre kat kat daha fazla.

 

Çin'in bir kentinde teşhis edildikten sonra çok kısa zamanda dünyanın dört bucağına yayılmış olması bunun göstergesi.

 

Virüsün dünya çapında sebep olduğu vahim durumlar nedeniyle insanlık, bu salgının yarasalar dışında başka bir sorumlusu olup olmadığını araştıramadan, öncelikli olarak etkilerini ve sonuçlarını bertaraf etmeye çalışıyor. 

 

***

Hepimiz biliyoruz ki, geçmişten günümüze yolculuklarını yaparken bilim ve teknolojinin tıpkı birer kartopu gibi, önce küçük bir hacimle ve nispeten yavaş bir şekilde doğup gelişen hareketleri, modern zamanlarda büyük bir ivme kazanmış, pek çok alanda, pek çok kişi ve kuruluş için hızına yetişilemez bir hal almıştır.

 

Tarihsel süreç içinde kimi insanlar ve insan toplulukları çevresel ve sosyo ekonomik nedenlerle ilkel, geleneksel yaşamlarını sürdürürken kimileri de çağlarının getirdiği bilim ve teknolojiden yararlanıp daha iyi koşullarda yaşamayı başarmışlardır. Doğal bir şekilde bu iki kesimin yaşam tarzlarına bağlı olarak beklentileri de farklılıklar göstermiştir.

 

Dün ile kıyaslandığında bugün de sınırlar, devletler, farklı kültürler ve inançlar vardır ama bugünün insanı, her anlamda atalarından çok daha bilgili ve çok daha donanımlıdır. Bu durum devletler başta olmak üzere her türlü kurumsal yapı için de geçerlidir. Ancak hem bireyler, hem devletler, hem firmalar hem de öteki örgütler anlamında güçlü olanların bilgileri de, donanımları da, teknolojileri de, planları da zayıf olanlarınkilerle kıyaslandığında çok ama çok farklıdır; daha karmaşık ve daha ayrıntılıdır.

 

ABD başkanının bakıp gördüğü dünya ile uzak ve gelişmemiş bir Afrika ülkesi liderinin bakıp gördüğü dünya da; yönettikleri toplulukların gereksinimleri ve beklentileri de, sırtlarını dayadıkları güç odaklarının türleri ve nitelikleri de, kullandıkları araçlar da, sırları da, gizli ve açık hesapları da temelde aynı gibi gözükse de pek çok konuda birbirine benzemez.

 

Bu farklılıklar ve onları doğuran nedenler, gidişatı anlamaya çalışan kendi halinde yaşam süren ortalama insanın kafasını ciddi anlamda karıştırmıştır.

 

Beyazı ve siyahı, gecesi ve gündüzü olan dünyada zayıflara yardım için çırpınan iyiler de, zayıf ya da güçlü demeden ulaşabildikleri herkesin hak ve çıkarlarını gasp etmek üzerine hesap yapan kötüler de her an faaliyet halindedir. Marifetlerini iyilik maskesi altında yapan kötüler bile vardır.

 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: Editör:
Etiketler: Covid19, küresel, biyolojik, terör, aracı, mı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı