301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Haziran 2019 - Salı 17:56
 
Belediye Londra'dan arazöz ithal ediyor!
Londra’da bulunan şirketin Türkiye temsilcisi belediyeye nakil işlemleriyle ilgili yazı gönderir.
Köşe Yazıları Haberi
Belediye Londra'dan arazöz ithal ediyor!

Caddelerin sulanıp yıkanmasını  küçümsemeyelim. Çünkü Anadolu kentlerinde belediyelerin caddeleri, sokakları sulaması, yıkaması hizmetten öteye gelenektir. Yaz ayları geldiğinde sulanan caddelerden toprak kokusunun yükselmesi halk için küçük mutluluğa dönüşür.

 

 Cumhuriyet caddesinin Arnavut taşıyla döşeli olduğu geçmiş yıllarda ve asfalt ile kaplandıktan sonra arazöz  (kamyon, traktör türünde bir taşıta su tankı ve sulama sistemi yerleştirilerek imal edilen ve genellikle ön ya da arkasında sulama düzeneği bulunan yolların ve meydanların temizlenmesinde, yol kenarlarındaki yeşilliklerin sulanmasında kullanılan motorlu araç) ile sulanarak toz kalkması önlenir,  yollar zaman zaman da yıkanırdı. Yaz aylarında yapılan bu çalışma  devam ediyor.

 

Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na bağlı Temizlik Birimi, kentimizin bazı caddelerini tazyikli su ile yıkayarak, toz ve çamurdan temizleme çalışması yaptı. Ekipler, kentimizin en işlek caddelerinden olan ve özellikle Ramazan ayı boyunca ciğerciler, semaver çaycıları ve farklı seyyar satıcılar tarafından yoğun şekilde kullanılan Cumhuriyet ve Maraş caddelerinin ve kaldırımlarını tazyikli su ile yıkayarak, kir, koku ve tozdan arındırmaya çalıştı. Sulama, yıkama işi gündeme gelince Van Belediyesinin  yarım asır önce  yurt dışından  ithal ettiği ilk arazözün satın alınması ve şehre  geliş öyküsünü anlatan haberi hatırladım.

 

O yıllar Van küçük bir şehirdir. Maraş/Kazım Karabekir caddesinin daha açılmamış. Vali İlhan Engin,  Belediye Başkanı Demokrat Parti (DP)'den seçilen, takdir ve saygıyla anılan namı diğer "Çolo Reis" merhum Şükrü Köseresioğlu'dur.  O günkü kısıtlı imkânlara rağmen belediyede önemli hizmetler gerçekleştiren  Kösereisoğlu,  şehir yollarının asfaltlamasının yanı sıra elektrik üreten dinamo/motor/jeneratör ve bazı araç alımları yapar.

 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

Kaynak: Editör:
Etiketler: Belediye, Londra'dan, arazöz, ithal, ediyor!,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı