301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 17:14
 
42 yıl sonra geldiği Van'ı tanıyamadı; Van Güzelleşmemiş
1970'li yıllarda Karayolları 11. Bölge Müdürlüğünde Şantiye Şefi olarak görev yapan mühendis Atacan Aksoy, 42 yıl sonra geldiği Van'da anılarını tazeleyip, Vanlı dostlarıyla buluştu. Yıldız futbolcuların forma giydiği Van Masterler Futbol Turnuvası için Van'a gelen, Ankara'ya şampiyonluk kupasını alarak dönmenin heyecanını yaşayan Aksoy, "Eski Van'ın her tarafı bağ bahçeydi, kimliği ruhu vardı. Van büyümüş, ilerlemiş ama güzelleşmemiş, kimliğini, ruhunu kaybetmiş. Eski Van daha güzeldi" dedi.
Van Haber Haberi
42 yıl sonra geldiği Van'ı tanıyamadı; Van Güzelleşmemiş

Burhan Ergin

 

Van Masterler Derneği Başkanı Zeki Yılmaz öncülüğünde düzenlenen futbol turnuvası renkli görüntülere sahne oldu. Van Atatürk Şehir Stadı'nda oynanan müsabakalar sonunda final maçında Ankaraspor şampiyon olurken Us Grup ikinci, Van üçüncü, Antalya dördüncü oldu.

Mert Korkmaz, Emre Aşık, Mehmet Naz, Erhan Küçük, Volkan Aslan, Murat Hacıoğlu, Cihan Haspolatlı ve Kürşat Doğmuş gibi dönemin yıldız futbolcularının forma giydiği toplamda 60 dakika iki devre üzerinden oynanan maçlara Vanlı futbolseverler yoğun ilgi gösterdi.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan konuk takımlara ve turnuvaya büyük ilgi göstererek destek olurken Van Masterler Derneği yöneticilerinden ve spor müdürümüz Rıdvan Can'ın görev aldığı ve forma giydiği turnuvanın açılış maçında Van Açık Ceza ve İnfaz Kurumundaki hükümlülerle masterler karması karşı karşıya geldi. Final günü Fenerbahçe Futbol Okulu- Kaptan Zeki Futbol Okulu minik futbolcuları arasında dostluk maçı ve müsabakalar büyük ilgi gördü.  

1973 yılında Van Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'nde şantiye şefi olarak Van-Hakkâri-Yüksekova yol yapımında görev yapan Aksoy İnşaat Turizm Dış Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Atacan Aksoy, beraberinde Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'nde müdür yardımcısı olarak görev yapan meslektaşı Münir Konak ile birlikte Vanlı dostlarıyla anı tazeledi.

ESKİ DOSTLAR BULUŞTU

Van Belediyesi Eski Başkanı Mesut Öztürk, TCK 11. Bölge Eski Müdürü Metin Görmen, Makine Mühendisi Mehmet Gedik, Vantur Turizm kurucularından, eski futbolculardan Enver Kaya, Van'ın marka lokantacısı Şeref Şahin,  Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Emekli Şube Müdürü Metin Vangöl ve daha birçok Vanlı dostlarıyla bir araya gelen Aksoy ve Konak uzun uzun sohbet etme imkânı buldu.

"VAN'IN HER TARAFI BAĞ BAHÇEYDİ"

Van'ın ve Vanlı dostlarının her zaman hasretini duyduğunu, ama Van'ı bıraktıkları gibi bulamadığını kaydeden Atacan Aksoy, "Van Masterler Derneği tarafından düzenlenen futbol turnuvası davetini alınca heyecanlandım. Ankaraspor ekibi olarak Van'a geldik. Ben Trabzonluyum ama Van benim ikinci memleketimdir. 1969 yılının Eylül ayında Van'a geldim. 9 yıl Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü'nde Van Hakkâri yolunda şantiye şefi olarak görev yaptım. İşçi, mühendis kardeşlerimizle bir aile olduk. Çok güzel günlerimiz, dostlarımız oldu. Van'da kaldığım süre boyunca hiçbir kırgınlık yaşamadım. Van'dan çok mutlu bir şekilde ayrıldım. Van'ın tüm renklerini bilirim. Berbat Sülo, Nahırci Ali, Mıtrıp Cedo, Deli Yaşar, Dere Mahalleli Kemali, eski futbol sahasını, Emek, Şehir sinemalarını, Van'ın lezzet ustası Şeref Şahin ağabeyimizi de bilirim. Yıllar sonra Şeref Şahin, Enver Kaya, Mesut Öztürk, Mehmet Gedik,  Metin Vangöl,  Metin Görmen ve diğer dostlarımızla bir araya geldik. Anılarımızı tazeledik. Duygulandım. Van'ın her zaman hasretini duydum ama Van'ı bıraktığım gibi bulamadın maalesef. Ben 42 yıl sonra Van'a geldim. 42 yıl önce Van'ın her tarafı bağ bahçeydi, kehrizlerden sular akardı. İskele Caddesi kavaklarla bezeliydi. Halk evi, eski belediye binası biblo gibi duruyordu. Şimdi Tekel binasını görebildim, o da bakımsız, sahipsiz durumda. Eski Van'ın mimarisi ve doğal dokusu korunabilirdi. Şık giyimli, beyefendileri, saygın esnafları vardı. Hiç unutmam rahmetli Ferit Melen bizim zamanımızda başbakandı. Bir gün Cumhuriyet caddesinde işçi arkadaşlarımla birlikte yürürken yanımızdan geçen Ferit Melen fotör şapkasını çıkararak selam verdi. Van göreceli olarak büyümüş, ilerlemiş ama güzelleşmemiş, eski Van daha güzeldi. Kimliği, ruhu vardı Van'ın. Şimdi beton yığınına dönüşmüş. Eğer Van bir batıda bir şehir olsaydı Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri olurdu. Ama Doğu Anadolu'da olduğu ve şekillenmesinde yanlışlıklar yapıldığı için haliyle doğru gelişmedi. Birlikte çalıştığım birçok arkadaşım vefat etmiş, zamanım olsaydı kabirlerini ziyaret etmek isterdim. 42 yıl sonra Van'a gelmekten son derece memnunum. Van'ın bende yeri başkadır. Telefonumun şifresi bile 6565'dir. Gençliğimizi Van'da geçirdik. Çok güzel dostluklarımız oldu. Ölenlere Allah'tan rahmet, hayatta kalanlara sağlıklı günler diliyorum. Van'a geldiğimden dolayı çok duygulandım. Sizin aracılığınızla tüm dostlara, yakınlarına selam ve sevgilerimi gönderiyorum" dedi.

"VAN'DA KUPA KALDIRDIK"

Van Masterler Futbol Turnuvası'nda şampiyon olmanın kendisi için anlamlı olduğunu belirten Aksoy, "Yaşım 72. Ben futbol oynadım ve hala oynuyorum. Antalya'da yapılan turnuvalarda Ankara masterler olarak İstanbul Us Grup masterlere karşı finalde hep kaybediyorduk. 42 yıl sonra geldiğim Van'da dostlarımla birlikte olurken Us Grup'u yenerek şampiyonluk kupasını kaldırmak heyecan ve mutluluk verici oldu. Van anılarımıza yeni bir anı daha ekledik. Turnuva güzel geçti. Vanlılar konuklarını çok güzel ağırladı. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz" dedi.

"VAN ÇOK DEĞİŞMİŞ"

1970'li yıllarda Van Yolspor'un başkanlığını yaptığını söyleyen Münir Konak, "Uçakta gelirken Van'a baktım çok değişmiş, yeni caddeler açılmış fakat çok kalabalık gördüm" dedi. Konak, "Ben de aslen Trabzonluyum. Van Masterler Turnuvası nedeniyle arkadaşım Atacan Beyle birlikte Van'a geldik.  Çok güzel ağırlandık, güzel maçlar izledik. 1974 yılında Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü Yapım Başmühendisi olarak Van'a tayin oldum, 1978 yılının Ağustos ayında buradan ayrılarak Ankara'ya gittim. Van'a geldiğim zaman nişanlıydım, 2 ay sonra Ankara'ya gidip düğünümü yaptıktan sonra eşimle birlikte buraya geldim. Van'da çok güzel anılarımız, dostlarımız oldu. Belki de hayatımın en güzel yıllarının bir bölümü Van'da geçti diyebilirim. Van'a geldiğimde birlikte çalıştığım arkadaşlarımdan Erol Toga, Şevket Beşikçi, Fehim Şahin, Korsan Orhan Gür'ü hatırlıyorum. O zamanlar Yolspor'un başkanlık görevini de yürütüyordum. Voleybolda çok güzel bir takımımız vardı. O zamanlar futbol da oynuyordum. Karayolları teşkilatı aynı zamanda garibanları, engellileri, pozitif ayrım bekleyenleri sahiplenen sosyal bir kurumdur.  Uçakta gelirken Van'a baktım Van çok değişmiş, yeni caddeler açılmış fakat çok kalabalık gördüm. Van büyümüş ama kimliğini, yeşil dokusunu kaybetmiş.  Burada çok güzel bir dostluk, arkadaşlık ortamımız vardı. O ortam her yerde bulunmaz. Eşimle birlikte Van'da geçirdiğimiz hiçbir anımızı unutamıyoruz. Her fırsatta Van'a gelip gidiyorum. Van'ın insanı da çok mert ve dürüsttür. Van'ın lezzetli şivesi de çok güzeldir. Vanlılar her zaman bize dost eli uzattı. Bu arada Van'a güzel bir stadyum yapılması gerekir. Bu eksikliği gördük. Tüm dostlara selam gönderiyorum" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 42, yıl, sonra, geldiği, Van'ı, tanıyamadı;, Van, Güzelleşmemiş,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı