301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Ekim 2019 - Salı 12:34
 
38 yıllık yerel gazete kriz nedeniyle satılıyor
Van'ın Erciş ilçesinde yayın yapan 38 yıllık yerel gazete kriz nedeniyle satlığa çıkarıldı.
Van Haber Haberi
38 yıllık yerel gazete kriz nedeniyle satılıyor

Hacı Yılmaz

 

Erciş'te 1 Nisan 1982'de Kemal Sarılıoğlu tarafından kurularak yayın hayatına başlayan Birnisan Gazetesi 38 yıllık kurumsal kimliği ile satılıyor.

 

38 yıldır yayınlanan Birnisan Gazetesi yetkilileri, gazeteyi mevcut teknik altyapısıyla birlikte devretme kararı aldıklarını açıkladılar.

 

Erciş'in sorunlarının gündeme getirilmesinde ve kalkınmasında önemli görevler yüklenen Erciş Birnisan Gazetesinin kriz nedeniyle satışa çıkarılması, Ercişliler arasında büyük üzüntü yarattı. Vatandaşlar yerel gazetelere devletin ve hükümetin sahip çıkmasını istediler.

 

Van'ın yerel basın camiası Erciş Birnisan Gazetesi'nin satılma noktasına gelmesinden büyük üzüntü duyduklarını belirterek, "Büyük özveri ve zorluklarla yayın hayatlarını sürdüren yerel gazeteler sadece haber vermez. Aynı zamanda yayınlandıkları yerlerin hafızasını oluşturur. Son yıllarda bölgede ihale ilanlarının gazetelere verilmemesi, davet usulüyle ihalelerin istenen firmalara ve kişilere verilmesi, özellikle Van'da gazeteleri kapanma noktasına getirmiştir. Yerel gazetelerin yaşatılması ve sorunlarının çözümü için girişim olmaması gazeteleri bu noktaya getirmiştir. Yerel gazetelere destek verilmemesi ve sahip çıkılmaması durumunda daha birçok köklü gazete kapanmak zorunda kalacak, yüzlerce basın emekçisi işinden olurken, aileler mağduriyet yaşacaktır" dediler. 

  

Kaynak: Editör:
Etiketler: 38, yıllık, yerel, gazete, kriz, nedeniyle, satılıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı